Banana bread este un desert excelent! Spre rușinea mea e prima dată când am încercat această prăjitură atât de populară în întreaga lume! Nici nu am crezut că banana bread e atât de bună, cel puțin rețeta aleasă de mine asta a demonstrat. Să înțelegeți deci că it’s a must dacă nu ați încercat-o nici voi! În plus, toată casa o să miroase foarte bine, credeți-mă 🙂
Ingrediente:
- 3 banane medii foarte coapte (sau 4 mici)
- 150 g zahăr
- 175 g făină
- 2 lingurițe praf de copt
- 1/2 linguriță bicarbonat
- 1/2 linguriță sare
- 125 g unt topit
- 2 ouă
- 60 g nuci tocate din cuțit
- 100 g stafide mari (sultanas, dar merg și cele obișnuite)
- 75 ml rom negru
- 1 linguriță extract de vanilie
Încălzim cuptorul la 170˚C și pregătim o tavă de chec. Înmuiem stafidele în rom într-o crăticioară pe foc și le aducem la punctul de fierbere. Le lăsăm deoparte să absoarbă romul. Într-un bol amestecăm făina, sarea, praful de copt, bicarbonatul. În alt vas mixăm untul topit cu zahărul, apoi adăugăm pe rând ouăle și bananele strivite. Oprim mixerul, luăm o spatulă și adăugăm nucile, vanilia și stafidele scurse. La final încorporăm și făina în 2-3 tranșe. Omogenizăm și turnăm în tava pregătită. Puteți decora cu felii de banană sau cu sâmburi de nucă dacă doriți.
Coacem pe grătarul din mijloc al cuptorului timp de 60 de minute sau până trece testul cu scobitoarea.
Se lasă ulterior la răcit în tavă afară din cuptor, pe un grătar, apoi o putem scoate pe un platou. Tăiem banana bread felii când s-a răcit complet. Are un blat foarte umed, aromat și pufos. Rețeta o găsiți și aici.